GPS Routes & Training Logs  Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
 
  Přihlášení / Registrovat
pá 04.prosinec 2020, 5:42
Jazykové verze
Vyberte si jazykové rozhraní:

Czech English
 
Software
· MC Navi
 
Menu
· Domů
· Akce
· Ankety
· Banners
· Co je jinde
· Content
· Diskuzní fóra
· Downloady
· Galerie
· Kontakt
· Novinky
· Profil uživatele
· RSS
· Statistika
· Top
· Trasy
· Tréninkové logy
· Témata
· Vyhledávání
 
Kalendář
prosinec 2020
poútstčtsone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
 
Reklama
GPS Routes & Training Logs
GPS Routes & Training Logs
 
Kdo je přítomen
Právě je 71 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
 
Stories: Žluto kam se podíváš 
Když se člověk pohybuje v těchto dnech krajinou, tak si nemůže nevšimnout žlutě osetých ploch s řepkou. Což po estetické stránce to ještě jde, ale když projíždíte nebo procházíte kolem těchto polí, tak se nikdo nevyhne štiplavému zápachu. Pokud máte to štěstí a bydlíte někde poblíž, stejnou žlutou barvu dostane i celý Váš dům - okna, zahrada, auto...

Není divu, že neustále přibývá různých alergií, když jsme neustále vystaveni vlivu různých škodlivých látek. V první řadě jsou to emise z automobilů, především z dieselových motorů, které se v poslední době značně rozšířili. Sice se mluví o ekologii, ale když člověk vidí zcela nové auto, za kterým se po přidání plynu objeví černý dým jako za padesát let starým traktorem, tak to má s ekologií pramálo společného. Když už chceme uniknout z města před tímto smradem, útočí na nás v přírodě další škodliviny.

Pyl je sice naprosto běžnou součástí přírody, ale za normálních okolností s rozmanitými druhy zeleně vše kvete postupně a koncentrace pylu jsou sice dlouhodobé, ale na nízké úrovni, s čímž si organismus snadno poradí. Ne tak, když se na něj nahrne takové množství pylu z jedné rostliny, která je všude kolem. S tím si neporadí nikdo a přestože nejsem alergik, tak mi tento zápach docela silně vadí. Nechci domýšlet, co to udělá s nějakým alergikem. S povzdechnutím vzpomínám, jak jsme se před lety setkali jen s bramborami, obilovinami a kukuřicí, tedy plodinami, které neprodukují takové dávky pylu jako právě řepka.

Kde je příčina tohoto nárůstu? Podívejme se nejprve na konkrétní čísla. Podle údajů statistického úřadu bylo v loňském roce oseto 337.600 hektarů řepky, což je o 15% více než o rok dříve. Celkové výnosy byly 1,032 milionu tun, tedy výtěžnost přibližně 3 tuny na hektar. V letošním roce předpokládám další nárůst. Pro srovnání s obilovinami, ty se pěstovaly na cca 1,580 milionu hektarů polí s výnosem 7,153 milionu tun obilí. K nárůstu osetých ploch nedošlo, sklizeň byla vyšší o cca 7%.

Je jasné, že by se řepka nepěstovala, kdyby olej z ní nikdo nechtěl. Z řepky se dá dělat leccos, jak olej na smažení, tak margaríny jakožto (zdravější?) náhražky másla. To ale nebude hlavní důvod. Ten je v nalití tohoto oleje do zmíněných dieselových motorů a tím dalšímu znečištění našeho okolí. Nejprve tedy spálíme naftu na zasetí a obdělání, čímž si otravujeme vzduch, poté dýcháme nedýchatelný žlutý vzduch a zaneřádíme si vše v okolí několika kilometrů o řepných polí, poté spálíme další naftu na sklizeň a pak olej opět nalijeme do auťáků a zaneřádíme tak města černým čoudem z naftových motorů. Dá se říci, že jde o dokonalý systém, jak si zaneřádit celý stát po celý rok. Pěkně postupně ve třech krocích. Je to ale problém celé EU.

Komu za to vděčíme? Ekologistům. Neříkám ekologům, protože to žádní ekologové nejsou, protože mají v hlavě pavouka, který jim tam přede nesmyslné pavučiny. Dotlačili naše politiky k tomu, aby v rámci "ekologie" přijali systém povinného přidávání oleje do nafty. Bioetanol, přidávaný do benzínu je na tom o něco lépe, protože jde o čistou látku, která se snadno a čistě spaluje, to ale opět neřeší problém pěstování a sklízení plodin.

Ekologisté tedy chtějí zaneřádit vše v našem okolí. Důvodem k tomu je to, že pěstováním plodin a jejich využitím se snižují celkové emise CO2, protože pěstované plodiny naopak snižují CO2 v atmosféře. Nejde ani tak o CO2, ale uhlík, který je základní stavební látkou všech organismů. Použitím nafty a benzínu do koloběhu přidáváme další uhlík (vypouštěný ve formě CO2 při spalování v motoru), tento nárůst ale již není dosavadní fauna schopná vstřebat - jak díky jejímu množství, tak úbytku této fauny, především lesů v některých oblastech (Brazílie, Indonésie, dříve Kanada a další).

Přidávání biosložek do paliv ale tento problém neřeší. Jednak nelze uspokojit celý systém pouze biosložkami, jednak je toto palivo náročnější na výrobu (pěstování, zpracování) a také má využití ploch pro výrobu biopaliv značný vliv na výrobu potraviny (nakonec kvůli tomu umřeme hlady). Přidání směšných 5-10% biosložky k naftě a benzínu neřeší nic, pouze ukrojí polovinu půdy, která by mohla sloužit k vypěstování jídla, tolik potřebného nejen u nás, ale hlavně v jiných částech světa.

Dalším vedlejším efektem biopaliv a hlavně oleje přidávaného do nafty je zvýšené množství zplodin z motorů, hlavně těch karcinogenních. Takže na snížení vypouštění CO2 o pár procent (v EU) a celosvětově o pár promile (nikde jinde se toto nedělá a těžko to budeme po rozvojových zemích chtít), které naprosto nic neřeší, si ničíme vlastní zdraví zvýšenými emisemi a útočíme na náš imunitní systém zvýšenými dávkami pylu.

Celkově vzato - přidávání biosložek do paliv nemá naprosto žádný pozitivní vliv na počasí a globální oteplování, naopak je značně škodlivé pro zdraví lidí, kteří v systému žijí.

Pokud už ekologisté chtějí něco pro své a naše zdraví udělat, měli by se zasazovat o používání opravdu ekologických pohonných jednotek a jejich vývoj, což má budoucnost. A nemusí jít jen o jeden zdroj energie, každý má totiž své plus v určitých oblastech použití. Za druhé by se měli zasadit o změnu celého systému dopravy směrem k ekologii - omezení nebo spíše zrušení dálkové kamionové dopravy a vylepšení systému lokální dopravy obyvatel. Nic z toho ale nedělají. Pak se možná stanou ekology, do té doby jsou této společnosti jen přítěží.

Uveřejněno v st 14.květen 2008, 9:03 od Mike
Příbuzná témata:

Nature conservation

Odpovědět na téma
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

autopřihlášení
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 
Příbuzné odkazy
· Více o Nature conservation
· Novinky od Mike


Nejčtenější článek o Nature conservation:
Energie naruby

 
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosíme, udělejte si čas a ohodnoťte tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Ucházející
Špatný


 
Předvolby

 Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

 
Powered by phpBB-nuke. All rights reserved. Stránka generována 0.300 vteřin, 35 SQL dotazů.