Středočeský kraj rozhazuje, ale na opravu silnic nemá

Typickým příkladem je Český Brod. V roce 2007 mělo dojít k opravě silnice Palackého a zároveň k renovaci vodovodního řádu a kanalizace v této ulici. Silnici měl platit kraj, zbytek obec. Téměř se chce říci, že jde o idylické skloubení dvou oprav. Ale dopadlo to trochu jinak.

Město Český Brod zahájilo práce na opravě kanalizace v roce 2007, ta se ale protáhla až do zimy a nestihla se tak opravit silnice, přestože peníze na ni měl kraj vyčleněny. Proto byly výkopy jen provizorně záplatovány. K opravě mělo dojít následující rok. To se ale konaly volby, ve kterých vyhrála ČSSD pod vedením Davida Ratha. Došlo ke zrušení opravy a jejímu odložení na neurčito.

Tím to ale nekončí. V roce 2009 město opravilo chodníky v celé ulici od začátku obce až do centra, kde vznikla pěkná zámková dlažba, takže další pokrok ze strany města, i když se zpožděním. O opravě silnice stále není řeč s tím, že kolují neověřené informace, že kraj na to nemá peníze.

V roce 2010 se konečně má začít s opravou silnice, což je informace přímo z vedení obce. Jenže v létě přichází další sprcha - kraj se dostal do finančních problémů a musel redukovat plánované investiční akce. Prý by se má oprava uskutečnit v dalším roce. Takže tři roky po provedení opravy kanalizace stále není opravena silnice, záplaty se propadly místy o 5-10cm, takže jízda skrz město je možná tak maximálně s offroadem (pardon - onroadem).

Kde je příčina tohoto stavu? Každého hned napadne, když se podívá, na co vše kraj má. Například na placení zdravotnických poplatků, které obchází zákon. Pokladnu Středočeského kraje to stojí ročně 80 miliónů. Za roky 2008-2010 je to tedy už 240 miliónů. Cenu opravy silnice přitom odhaduji tak na 10-20 miliónu Kč. Všechny kraje přitom zaplatí za poplatky cca 600 miliónů ročně, za to by bylo pěkných pár kilometrů opravených silnic. Všechny kraje už pochopily, že na to nemají a s proplácením končí. Ne tak hejtman Rath. Ten pouze po bodyčku od EU upraví systém proplácení - o vrácení se bude žádat, proplacení bude navíc lustrováno, ne každý ho dostane.

Najdou se i další peníze - Středočeský kraj totiž proplácí jízdné školákům do školy. To stojí ročně cca 250 miliónů. To už máme za poslední dva roky 500 miliónů, tedy půl miliardy! I zde dochází ke změně v proplácení - o proplacení se bude žádat podobně jako u zdravotnických poplatků. A pokračovat bychom mohli nesmyslným projektem středočeské univerzity apod.

Pokud tedy bydlíte ve Středočeském kraji (a nebydlíte v Hostivicích, kde je Rath v zastupitelstvu obce), tak snad už víte, proč se zde silnice neopravují, nebo jen mizerně. Na východ od Prahy jsem za poslední tři roky (2008-2010) nezaznamenal jedinou opravu silnice, kde by byl položen zcela nový povrch. Pouze tu a tam došlo k naplácání záplaty lopatou, takže hrboly zůstaly, jen tam není díra, ale pro změnu schod.Tento článek najdete na GPS Routes & Training Logs
http://www.gps-routes.info
Datum: čt 29.červenec 2010, 0:00
Téma: Routes

Adresa tohoto článku je:
http://www.gps-routes.info/index.php?name=News&file=article&id=35