GPS Routes & Training Logs  Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
 
  Přihlášení / Registrovat
st 31.květen 2023, 17:14
Jazykové verze
Vyberte si jazykové rozhraní:

Czech English
 
Software
· MC Navi
 
Menu
· Domů
· Akce
· Ankety
· Banners
· Co je jinde
· Content
· Diskuzní fóra
· Downloady
· Galerie
· Kontakt
· Novinky
· Profil uživatele
· RSS
· Statistika
· Top
· Trasy
· Tréninkové logy
· Témata
· Vyhledávání
 
Kalendář
květen 2023
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
Reklama
GPS Routes & Training Logs
GPS Routes & Training Logs
 
Kdo je přítomen
Právě je 19 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
 
Stories: Energie naruby 
K tomuto článku mne doslova dokopal tento článek , který informuje o studii norských vědců, kteří tvrdí, že elektromobily škodí více než auta se spalovacím motorem. Je to tak nebo jen jde o další tlachání?

Tak za prvé. Dnešní novinařina je jen o sdělování tiskových zpráv. Nikdo se nepídí po podstatě problému. Autor článku pouze opisuje pár názorů, ale neuvádí žádná fakta. Neuvádí ani zdroj - tedy odkaz na zmíněnou studii. Zmíněnou studii se mi nepovedlo nalézt. Nedozvíme se žádné podrobnosti, nedozvíme se, jakým způsobem byla studie prováděna, žádná data, žádné údaje. Jde o prosté papouškování předloženého.

Za druhé. Začínám být alergický na pojem vědec. Že někdo pracuje na nějaké univerzitě ještě neznamená, že je vědec. Je to prostě učitel. Vědec se má pídit po nových věcech. Studii, kterou mají tito lidé na svědomí udělá každý statistik. Stačí sebrat pár údajů a porovnat je.

A v tom je právě ten problém. Těch pár údajů. Záleží totiž na tom, které údaje použijeme. A které zanedbáme či vyloučíme. jenže to nikdo neví. A také záleží na tom, co bude. Dnes chybí infrastruktura, chybí vše, takže možná je teď elektromobil nevýhodný, ale to se může změnit za 10 let. Což ale zase souvisí s tím, že politici EU se starají o křivost okurek, ale aby stanovili nějaký standard pro elektromobily, to ne. Tím se budou zabývat za 10 let, až to bude celé fungovat. Podívejme se na některé výroky v článku.

Autoři dokonce říkají, že výroba elektromobil přispívá ke globálnímu oteplování asi dvakrát více než výroba konvenčních automobilů se spalovacím motorem pod kapotou. Globální oteplování je asi důvod, proč na studii dostali (asi od EU) grant. Přitom globální oteplování je nedoložené, klima se mění celou existenci země a člověk ani neví, jak to celé funguje. Navíc vůbec se nedočteme, které látky přispívají ke globálnímu oteplení (asi tuším - CO2 z elektráren - další nepodložený nesmysl). Prý Elektromobily jsou totiž náročné na výrobu kvůli svým bateriím. V tomto ohledu jsou dle Norů dokonce toxičtější než konvenční auta a mohou snáze znečistit vodu. Jasně, že když vezmete baterii a odhodíte ji do lesa, tak je toxická. Proto se musí zrecyklovat. Kde jsou politici, aby nastavili parametry tomuto systému?

Dále: Automobily s elektrickými motory moc nebodují ani při svém provozu, na což bývá často upozorňováno. Elektromobily se sice chlubí lokálními nulovými emisemi, zdroj energie, tedy elektřinu, je ale třeba získat z elektráren. A zrovna třeba ty uhelné moc šetrné k životnímu prostředí nejsou. To je zase o tom, jaké zdroje jsou preferovány. Když politici neustále podporují výrobu z uhlí, tak se není co divit. Na druhou stranu, ta elektrárna je daleko a je možná ekologičtější než všechny ty čadící naftáky. Možná ne vzhledem k CO2, ale vzhledem k sazím určitě. Nemluvě o velkých tankerech, kde prý deset největších tankerů světa znečišťuje ovzduší víc, než všechny auta světa. A jde tu přece o zdraví lidí, je rozdíl, zda čucháte smrad pod oknem přímo z výfuku nebo je ten smrad 20 km daleko.

Pokračujme: Autoři analýzy spočítali, že automobil s dieselovým motorem s životností 200 000 kilometrů je proti elektromobilu, u kterého je nutné v době jeho životního cyklu vyměnit baterie, k životnímu prostředí šetrnější. Ani nevíme, jak to počítali, ale už toto je nesmysl. U klasického auta je životnost daná v podstatě opotřebením motoru, spojky, převodovky a tisíce dalších součástek. Jsou tam poruchové EGR ventily, turba, rozvodové řemeny nebo řetězy apod. U elektromobilů toto vše odpadá. Jeho životnost bude větší než 200 000 km. Stačí měnit baterie, které lze zrecyklovat.

Naše výsledky jasně ukazují, že je kontraproduktivní podporovat elektromobily v oblastech, kde se elektrická energie vyrábí pomocí uhlí nebo spalováním těžkého oleje, píší autoři v závěru své práce. Na toto musí být člověk vědec, aby to mohl konstatovat.

Elektrické automobily alespoň pomůžou s tím, že škodlivé látky budou emitovány u elektráren a ne v ulicích měst. Globálně ale emise nesnižují. O tom jsme již mluvili, ale zase to souvisí s tím, jaké zdroje energie jsou preferovány. Že je to často uhlí, je smutné.

Snížit je mohou pouze v případě, že je elektřina pro ně získávána z obnovitelných zdrojů. V takovém případě elektromobily zlepšují kvalitu ovzduší a snižují závislost na fosilních palivech. Pokud však elektřinu není možné získat z obnovitelných zdrojů, mají ke snížení globálního oteplování pomoci spíše auta s účinnějšími spalovacími motory. A je to tu zase - zase jsme u globálního oteplování. Takže se neřeší emise opravdu škodlivých látek (karcinogeních látek jako saze, dále síra, jedovaté NOx pod.), ale neškodné CO2, které komisaři EU považují za zdroj globálního oteplování. A obnovitelné zdroje? To jako mají být větrné a solární elektrárny, které jsou dotovány a nerentabilní nebo to má být dřevo? Vykácíme si všechny lesy?

Celá tato studie je nesmyslná a účelová. Stejným postupem můžeme dojít k pravému opaku, stačí změnit počáteční podmínky a data, ze kterých vycházíme. Troufám si tvrdit, že budoucnost je tzv. multienergetická. Nebude zde jedno dominantní palivo jako dnes (ropa), prostě se bude používat palivo, které bude pro daný účel výhodnější. A elektromobil svou výhodu ve městě potvrzuje. Naopak nikdo s ním nepojede přes celou Evropu, takové baterie v nejbližších letech nebudou.

Uveřejněno v pá 12.říjen 2012, 13:28 od Mike
Příbuzná témata:

Nature conservation

Odpovědět na téma
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

autopřihlášení
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 
Příbuzné odkazy
· Více o Nature conservation
· Novinky od Mike


Nejčtenější článek o Nature conservation:
Energie naruby

 
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosíme, udělejte si čas a ohodnoťte tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Ucházející
Špatný


 
Předvolby

 Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

 
Powered by phpBB-nuke. All rights reserved. Stránka generována 0.398 vteřin, 35 SQL dotazů.