GPS Routes & Training Logs  Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
Hnutí za přímou demokracii, člen evropské sítě NETWORK FOR DIRECT DEMOCRACY
 
  Přihlášení / Registrovat
st 31.květen 2023, 18:20
Jazykové verze
Vyberte si jazykové rozhraní:

Czech English
 
Software
· MC Navi
 
Menu
· Domů
· Akce
· Ankety
· Banners
· Co je jinde
· Content
· Diskuzní fóra
· Downloady
· Galerie
· Kontakt
· Novinky
· Profil uživatele
· RSS
· Statistika
· Top
· Trasy
· Tréninkové logy
· Témata
· Vyhledávání
 
Kalendář
květen 2023
poútstčtsone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
 
Reklama
GPS Routes & Training Logs
GPS Routes & Training Logs
 
Kdo je přítomen
Právě je 21 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde
 
Stories: Proč lidé nejezdí MHD 
Každé ráno se valí na Prahu kolona aut, aby se pak večer valila zpět. Když se dnes řekne Praha, tak si málokdo vybaví krásné město plné věží, katedrál, náměstíček a pěších zón, jako tomu kdysi dávno bývalo. Dnes je to smradlavá stoka, zaplněná auty, plná nervozních lidí, kteří se navzájem nesnášejí.

Člověk se vždy bude chovat ekonomicky. Ať už je to milionář, o kterém si myslíme, že na peníze nekouká (určitě to není pravda), nebo obyčejný, denně do práce dojíždějící, zaměstnanec. Uveďme si jeden příklad možnosti jízdy do zaměstnání.

Osobně dojíždím do Prahy ze třetího vnějšího pásma na okraj Prahy. Mám několik možností, jak cestovat a také je využívám. První varianta je městskou hromadnou dopravou, druhá autem a třetí na kole.

MHD: cesta je vlakem + autobusem, vlakem trvá přesně 30 minut, autobusem 20 minut. Připočtěme ale 15 minut chůze na vlak, 5 minut chůze z autobusu a 5 minut čekání na autobus, celkem to vychází na 1 hodinu a 10 minut. U cesty zpátky je nutné připočítat další rezervu na čekání na vlak, protože na autobus není spolehnutí, což dělá dalších minimálně 10 minut, tedy celkem 1 hodina a 20 minut. To jsou teoretické hodnoty, realita je často jiná, zpoždění přidá dalších deset minut, takže počítejme se 1:20 tam a 1:30 zpátky. Cena za jednu cestu je 44Kč, při měsíčních kupónech je to 550+590=1140Kč nebo čtvrtletně 1480+1600=3080, což je 1027Kč/měsíc. Po přepočtu na 20 pracovních dní v měsíce, je to cena za jednu jízdu 25,50Kč.

Autem: délka cesty 30km, doba trvání 30-40minut, při reálné spotřebě 6l/100km a ceně benzínu 30Kč, vychází cena benzínu na 54Kč. Realita toto potvrzuje, nejde jen o teorii (motor 1.2l). Určitě namítnete, že u cesty autem je nutné započítat i amortizaci, což je pravda, ta se ale počítá těžko, budšeme uvažovat dalších 1Kč/km. Celková cena tedy 84Kč.

Na kole: cesta opět 30km, doba jízdy 1:00-1:15, náklady pouze na údržbu kola, což ale také nebudeme uvažovat - jezdíme pro zdraví a cesta pouze spojí příjemné s užitečným.

Preferuji, pokud to jde, cestu na kole, jelikož mne to baví. Přes léto jezdím až 4x týdně, často si cestu zpět prodlužuji po okolních lesích. Teď přes zimu jezdím tak 1-2x za týden. Až do této doby jsem se nechtěl zařadit mezi cestující autem, především ze zásady. A také kvůli ceně. Do loňského roku totiž byla cena nižší - 1260+1260Kč/čtvrtletí, tedy 840/měsíc, tedy 21Kč za jednu jízdu. Jednotlivé jízdné stálo 36Kč. To není nijak závratná změna, takže se nechá přežít a při každodenním cestování to až tak nevadí.

Jiná situace nastává, pokud započteme 2x cestu na kole, vychází nám pouze 3x cesta pomocí MHD, takže 12 dní v měsíci, tedy 1027/12/2=42Kč. To už je cena srovnatelná s jednotlivým jízdným. Dále započteme dobu dovolených, nemoci a dnů, kde musím jet autem z různých důvodů. Počet cest tedy klesne na dvě týdně, což dělá 8 dní v měsíci, tedy jedna jízda vychází na necelých 65Kč. To už se nevyplatí kupovat kupón a je lepší jezdit raději na jednotlivé jízdenky, která stojí 44Kč.

Takto to také praktikuji a jsem s tím spokojen. Dopravní podnik se ale rozhodl, že mi bude stále házet klacky pod nohy.

Za prvé - doba jízdy je nejdelší, 2x tak dlouhá co autem, takže po přepočtení na čas, vychází pomalu nejdráže. Hlavním důvodem je neschopnost, dokonce bych řekl tupost lidí, kteří řády připravují. Vlaky jezdí stále na jedno místo, místo aby se snažily jezdit do všech částí Prahy. Každý tedy musí cestovat na jedno místo, všichni lidé se pak musí na jednom místě nacpat do stejných linek MHD, takže jsou stále nacpané. Přitom koleje vedou skoro všude a pokud by osobní vlaky končily vždy na jiném nádraží, tak by došlo ke značné úlevě jak cestujících, tak dopravních podniků. Každý by si vybral svůj spoj podle toho, kam jede, celková doba jízdy by se zkrátila (přímo mně na cca 40 minut, což by bylo bezkonkurenční). Příkladem je jeden vlak, který je od nás vypraven na jiné nádraží, jde ale o rychlík, takže nikde nestaví. Přesto ho využívá značné množství lidí.

Za druhé - kapacita. To souvisí s již zmíněným, všichni lidé musí cestovat na stejná místa a tam přesedat na jiné spoje, které jsou vytížené. Navíc kapacita vlaků i autobusů je počítaná tak, aby se zaplnila všechna místa nejen k sezení, ale i k stání. Pokud pak dojde k výpadku jednoho spoje, ke zpoždění nebo jiné události, dochází ke kolapsu, lidé se do daného spoje ani nevejdou. Toto je navíc velmi časté, takže lidé jsou naštvaní. S tím souvisí i to, že lidé na sebe prskají a dochází ke snadnému přenosu nemocí. Nikdo nevydrží každodenní nápor infekcí a tak každý účastník MHD dřív nebo později "lehne".

Za třetí - jízdenky. Dopravní podnik se rozhodl, že vůbec nevytiskne jednorázové jízdenky pro vnější pásma. Prý se jich prodávalo málo. Nejdou tedy koupit normálně v předprodejích. Máme si je prý koupit v automatu nebo u řidiče. Ve vlaku ale průvodčí prodává jen jízdenky na vlak, v autobusu MHD pro vnitřní pásma se prodávají jen základní jízdenky, pokud tedy nejezdíme autobusem pro vnější linky, zbývá jen automat. Zde je ale několik úskalí - jednak jsou nutné drobné mince, ale kde je má člověk pořád brát. S tím by se člověk ještě nějak srovnal, další problém je v automatech, kde je naprosto běžná věc, že do nich vhodíte peníze, které automat "sežere", aniž by je započítal. Při cenách jízdenek tam je nutné házet dvacetikoruny nebo i padesátikoruny, pokud Vám ji náhodou automat sežere, přicházíte o další nemalé peníze. Na nádražích Českých drah lze pak kupóny koupit jen první dva dni v měsíci resp. čtvrtletí. Pokud přijdete třetí den, máte smůlu. Cestovat tak musíte za jiné, v podstatě plné jízdné, která je 2x tak dražší. Ať už jízdenky nebo kupóny by měli prodávat neustále, když už se na ně nechá jezdit.

Za čtvrté - ochota. Pokud už jedete a postěžujete si komukoliv na služby, tak v padesáti procentech případů se dočkáte jen drzosti. Na otázku, proč je vlak stále narvaný, průvodčí odpovídá, že platíte za přepravu a ne za způsob přepravy. Revizorovi těžko vysvětlíte, že Vám automat sežral poslední drobné a nemohl jste si koupit lístek. Když už si chcete koupit jízdenky v předprodeji, setkáte se s nabubřelou paní, která nic neví, a když se jí už ptáte potřetí na stejnou věc a vytknete jí, že si ty informace má zjistit, tak Vám odpoví, že si máte zavolat řediteli a zeptat se sám, že tam není od toho, aby si informace zjišťovala sama.

Za páté- ekologie. Metro a tramvaje jsou jistě ekologické, ale kdo vymyslel, že autobusy jezdí na naftu, myslel něčím jiným než hlavou. V současnosti patří mezi nejméně ekologická vozidla, která po Praze jezdí. Zastávky autobusů lze označit za zamořené území, protože když se autobus rozjede, zanechá za sebou černý dým, který zůstává na místě ještě několik minut. Než se stačí rozptýlit, přijede další a tak to jde stále dokola. Pokud čekáte na autobus na zastávce, dýcháte tak množství jedovatých a karcinogenních látek a zaděláváte si tak na pozdější problémy.

Sečteno a podtrženo, dopravní podniky díky své blbosti, neschopnosti a tuposti vlastně dělají vše pro to, aby odradily případné cestující od toho, aby vůbec jezdili. Koupě kupónu se finančně vyplatí jen tomu, kdo jezdí každodenně. Každý ale občas potřebuje jet jinak nebo nejet. Navíc stále brnkají cestujícím na nervy přeplněností spojů, neochotou řešit tyto problémy a svou arogancí. Proto se bude stále ráno na Prahu valit proud automobilů, tedy lidí, kteří nejsou ochotni přistoupit na tuto hru nervů a raději v klidu sedí v autě, často i v koloně, kde na ně ale nikdo neprská, mají klid, nemusí se rozčilovat s neochotnými zaměstnanci dopravních podniků a ještě ušetří spoustu času.

Možná to jednou ti, kteří o dopravě rozhodují pochopí - lépe rozvrhnout spoje a jejich návaznost, cenu přizpůsobit tak, aby se to každému vyplatilo (dražší jednorázové jízdné a levnější kupóny), jízdenky i prodávat a ne jen vyžadovat jejich kontrolu a také zapracovat na komfortu cestování. Dokud toto nepochopí, nemají šanci. Stále jde totiž o komunistický moloch, ve kterém pracují stejní lidé a stejně se chovají - cestující není jejich zákazník, ale naopak se tváří, jako bychom měli být rádi, že nás odvezou. To už ale dávno neplatí.

Uveřejněno v út 05.únor 2008, 8:49 od Mike
Příbuzná témata:

Travel/Safety

Odpovědět na téma
Přihlášení
Přezdívka

Heslo

autopřihlášení
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Například posílání komentářu pod jménem, nastavení komentářů, manažer témat atd.
 
Příbuzné odkazy
· Více o Travel/Safety
· Novinky od Mike


Nejčtenější článek o Travel/Safety:
Dětské vozíky za kola nesmí na silnice ani cyklostezky?

 
Hodnocení článku
Průměrné skóre: 0
Hlasů: 0

Prosíme, udělejte si čas a ohodnoťte tento článek:

Vynikající
Velmi dobrý
Dobrý
Ucházející
Špatný


 
Předvolby

 Vytisknout stránku  Vytisknout stránku

 Poslat tento článek známým  Poslat tento článek známým

 
Powered by phpBB-nuke. All rights reserved. Stránka generována 0.562 vteřin, 35 SQL dotazů.